TDK-Lambda DTM110-C8 Desktop AC Adapters
TDK-Lambda DTM110-C8 Desktop AC Adapters are 110W medical/ITE class II external power supplies suitable for B- and BF-rated equipment. These power supplies feature class II input, less than 0.15W off-load power consumption, and are compliant with DoE level VI and EU tier 2 efficiency. The DTM110-C8 power supplies offer an input voltage range of 90VAC to 264VAC and over-voltage protection. These power supplies operate at -20°C to 60°C temperature range.
Features
  • Meets DoE level VI and EU tier 2 efficiency
  • Medical and ITE certifications
  • Class II input (No earth ground required)
  • Less than 0.15W offload power draw
  • Meets IEC60601-1-2 Ed4 and 60601-1-11
  • Suitable for B- and BF-rated equipment
Applications
  • Medical
  • Communication
  • Test
  • Broadcast
Specifications
  • 90VAC to 264VAC (47Hz to 63Hz) input voltage range
  • Less than 100µA @ 264VAC touch current
  • 150mV ripple and noise (pk-pk)
  • Greater than 89% average efficiency